Instytut Różnorodności językowej Rzeczpospolitej

IRJR baza wiedzy czy Polska jest językowo zróżnicowana Dwujęzyczne nazewnictwo geograficzne Czym są językowe prawa człowieka

Czym jest miganie?

Czym jest miganie?

Miganie, tak jak mówienie, to reprezentacja większej, zdecydowanie bardziej złożonej struktury jaką jest język.

Słyszący Polacy komunikują się w języku polskim, który jest językiem dźwiękowym, a to oznacza, że wypowiedzenia kreowane są w ramach kanału wokalno-audytywnego, czyli mówiąc inaczej – głosowo-słuchowego. Dzięki aparatowi mowy produkujemy znaki głosowe – słowa – które odbierane są za pomocą zmysłu słuchu.

Polacy identyfikujący się z mniejszością językową Głuchych komunikują się polskim językiem migowym. W przeciwieństwie do polskiego realizuje się on w ramach kanału wizualno-przestrzennego. Oznacza to, że wypowiedzenia migowe wykorzystują artykulatory widoczne gołym okiem. W potocznym odbiorze migają tylko ręce, ale to tylko jeden z elementów migania. Równie istotna jest głowa, mimika z kierunkiem spojrzenia, tułów oraz przestrzeń wokół osoby migającej. Dzięki nim tworzone są wizualne słowa – znaki migowe – o takiej budowie fonologicznej, która nie stawia ograniczeń dla zmysłu wzroku odbiorcy komunikatu.

Wspomniana przestrzeń jest tworzywem dla gramatyki polskiego języka migowego, w której znaki o określonych układach dłoni i ruchach ulegają modyfikacjom względem uzgodnień składniowych wynikających z wizualnej treści przekazu.

IRJR web assets logo color
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.