Instytut Różnorodności językowej Rzeczpospolitej

Grafika program dotacyjny

Rozpoczęliśmy nabór wniosków do Programu dotacyjnego „Różnorodność Językowa”

Ruszył pilotażowy Program dotacyjny „Różnorodność Językowa”. Wnioski na kwotę do 80 000 złotych można składać do 10 marca 2025 roku.

Rozpoczęliśmy nabór wniosków do Programu dotacyjnego „Różnorodność Językowa”

Ruszył pilotażowy Program dotacyjny „Różnorodność Językowa”. Wnioski na kwotę do 80 000 złotych można składać do 10 marca 2025 roku.

Zachęcamy do składania wniosków w naszym pilotażowym Programie dotacyjnym „Różnorodność Językowa”. Dofinansowujemy przedsięwzięcia kulturalne realizowane w 2025 roku i obejmujące zachowanie, ochronę, rewitalizację, badania oraz popularyzację języków mniejszościowych, regionalnych i migranckich, gwar oraz dialektów występujących w Polsce, a także polskiego języka migowego (PJM). To pierwszy państwowy program skupiony na tego typu zagadnieniach i najważniejsze narzędzie wsparcia innych podmiotów, stworzone w ramach działalności naszego instytutu.

Program jest odpowiedzią na potrzeby środowisk kulturalnych i artystycznych, które zajmują się w Polsce kultywowaniem, badaniem i popularyzowaniem różnorodności językowej, ale też na społeczną zmianę, jaka zachodzi obecnie w Polskim społeczeństwie. Przez dekady w polskiej przestrzeni publicznej pokutowało bowiem przekonanie, że gwary, dialekty, języki mniejszościowe czy regionalne służą raczej do komunikacji w domowym zaciszu, a jeśli mają już być twórczym medium, to tylko w ramach tak zwanej sztuki ludowej.

„Na szczęście w ostatnich latach to nastawienie się zmienia – podkreśla Anna Wotlińska, p.o. dyrektorki instytutu. – Społeczności zaczynają interesować się tym, jak mówią i – na ile to możliwe – dbają o zachowanie swojej mowy. Każdy jest przecież «skądś» i gdziekolwiek nie wyrusza, niesie ze sobą swój osobisty słownik. Zaczynamy dostrzegać, że różnorodność językowa i kulturowa to wartość. Podlaskie «śledzikowanie» czy śląska «godka» nie są już powodem do wstydu. Coraz więcej twórców, artystów, animatorów i edukatorów, ale także miłośników lokalnej kultury wykorzystuje w swoich działaniach języki regionalne, mniejszościowe, dialekty, gwary, polski język migowy i inne języki migranckie, które budują językowy krajobraz Polski. Coraz więcej osób stara się poprzez język pielęgnować, ale także zaznaczać własną, oddzielną tożsamość. Nasz program powstał po to, żeby ich wesprzeć”.

Kontakt

Na wszelkie pytania odpowiemy telefonicznie lub mailowo od poniedziałku do piątku w dni robocze w godz. 10:00 – 12:00 i 14:00 – 15:00.

Osoby odpowiedzialne za kontakt z wnioskodawcami:

Krzysztof Marszałek
tel. +48 531 684 143
e-mail: kmarszalek@irjr.pl

Anna Woźniak
tel.: +48 451 040 489
e-mail: awozniak@irjr.pl

Główne zasady programu

Z programu „Różnorodność Językowa” mogą skorzystać samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, koła gospodyń wiejskich, kościoły i związki wyznaniowe.

Dofinansowanie jest przeznaczone na pokrycie kosztów przedsięwzięć mieszczących się w jednej z sześciu następujących kategorii:

  • przedsięwzięcia artystyczne;
  • działania edukacyjne;
  • spotkania, sympozja, konferencje oraz publikacja materiałów pokonferencyjnych;
  • rozwój archiwów i repozytoriów, portali dokumentujących i gromadzących wiedzę o językach i kulturze z nim związanych;
  • przygotowanie materiałów edukacyjnych do nauki języków mniejszościowych oraz lokalnych odmian językowych;
  • przeprowadzenie kampanii społecznych, akcji społecznych wskazujących na wartości związane z wielojęzycznością i różnorodnością kulturową.

Minimalna kwota dofinansowania wynosi 20 000 zł. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 80 000 zł.  Dofinansowanie może wynosić do 80% budżetu zadania, co oznacza, że wkład własny wynosi minimum 20% budżetu zadania.

Nabór wniosków trwa do 10 marca 2025 roku. Inicjatywę dotowaną w tegorocznej edycji Programu dotacyjnego „Różnorodność Językowa” należy zrealizować do 30 listopada 2025 roku.

Zachęcamy do zapoznania się z zasadami programu oraz do pobrania plików z regulaminem i pozostałymi dokumentami. Są one dostępne na naszej stronie na podstronie Program dotacyjny „Różnorodność Językowa” (zakładka Programy).