Konsekwentnie poszerzamy grono instytucji, z którymi będziemy pracować na rzecz popularyzacji różnorodności językowej w Polsce. Kilka dni temu instytut podpisał porozumienie ze Stowarzyszeniem „Grupa Studnia O.”, pierwszą w Polsce instytucją skupiająca opowiadaczy, działającą od 1997 roku.
Czym jest sztuka snucia opowieści? Dla członków Grupy Studnia O. ich źródłem jest bogata i różnorodna tradycja literatury ustnej: bajki i baśnie, mity i eposy z różnych kultur, a także historie autorskie. Przekazywanie ich innym nie polega jednak na rekonstrukcji dawnych praktyk opowiadania czy wiernym odtwarzaniu tradycyjnych narracji. „Sztukę opowiadania – podkreślają członkowie stowarzyszenia – traktujemy jako indywidualną twórczość artystyczną, inspirowaną tradycją, lecz wpisującą się w kontekst współczesności”. W praktyce opowieść może przybrać różne formuły. Sami opowiadacze mówią o nim jako „widowisku narracyjnym”, które harmonijnie łączy dyskurs naukowy, obraz, muzykę i jest przede wszystkim, podobnie jak w starożytnym sympozjonie, spotkaniem.
Do najważniejszych działań stowarzyszenia należy organizacja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie. To obecnie najbardziej znaczące wydarzenie w dziedzinie sztuki opowiadania nie tylko w Polsce, ale i całej Europie Środkowej (więcej o festiwalu przeczytacie na stronie tego wydarzenia).
To właśnie tegoroczna listopadowa edycja festiwalu będzie przedmiotem naszej przyszłej współpracy. O szczegółach poinformujemy już niebawem. Tymczasem już teraz zachęcamy wszystkich do zainteresowania się sztuką opowieści jako oryginalną i bardzo otwartą formą artystycznej (i nie tylko) wypowiedzi.
Ilustracja: Fragment plakatu ostatniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania autorstwa Wioletty Pierzgalskiej.