Wszystko zaczęło się w 2017 roku, kiedy to Michał Świetliński, znany szerszej publiczności pod internetowym pseudonimem Świetlan, postanowił założyć profil w mediach społecznościowych, na którym umieszczał mapy odzwierciedlające różnego rodzaju statystyki – od sportu poczynając, a na kwestiach ekonomicznych kończąc.
Ta hobbystyczna aktywność była jednym z wielu podobnych przedsięwzięć, które możemy znaleźć w internecie. Przełom nastąpił po tym, gdy jeden ze znajomych Michała Świetlińskiego namówił go do pokazania na mapie obszarów występowania polskich regionalizmów.
Na pierwszy ogień poszły regionalne określenia znanego wszystkim urządzenia do ostrzenia ołówków: temperówka, strugaczka, ostrzynka. Pomysł chwycił. Profile Michała Świetlińskiego w mediach społecznościowych odnotowały znaczący wzrost odwiedzin. Z czasem słynne, charakterystyczne ciemnozielone mapy ze strony „Świetlan Maps” zaczęły być udostępniane przez internetowych influencerów, a autor wpisów pojawił się w popularnym telewizyjnym programie „Pytanie na śniadanie”.
Dziś profile Michała Świetlińskiego „Świetlan Maps” na facebooku i instagramie są jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez miłośników i miłośniczki językowych ciekawostek.
Może dlatego, że również oni mogą się poczuć współtwórcami treści. Autor regularnie organizuje miniplebiscyty na określenia regionalne poszczególnych przedmiotów lub czynności (np. najpopularniejszego polskiego warzywa, czyli ziemniaka), aktywnie odpowiada na komentarze, bierze pod uwagę podpowiedzi obserwujących.
A może przyczyną jest po prostu dociekliwość autora i intrygująca forma mapy. Każdy szuka swoich charakterystycznych regionalnych powiedzonek, ale też chętnie podgląda, jak mówi się gdzie indziej. Oryginalnych słów tu bowiem nie brakuje: kuboj, cior, szmula, kliki, klipy, gluby, cierzpak, kryjan, wiuga, bałda, guzeł, chechłać, rejbach, gimela, dziopa, fyrtel, wenowej, topek, baryk… Na stronie Świetlan Maps” można siedzieć i wynajdywać tego typu słowa bez końca.
Tym bardziej miło nam ogłosić, że od tego miesiąca Michał Świetliński będzie regularnie pisał felietony o regionalizmach i różnicach językowych w Polsce na stronę naszego instytutu.
Pierwszy tekst opublikowaliśmy pilotażowo jeszcze na przełomie zeszłego i tego roku. Jutro, 9 kwietnia, pojawi się kolejny. Zapraszamy gorąco do lektury!