Instytut Różnorodności językowej Rzeczpospolitej

IRJR baza wiedzy czy Polska jest językowo zróżnicowana Dwujęzyczne nazewnictwo geograficzne Czym są językowe prawa człowieka

Jaka jest struktura Polskiego Języka Migowego (PJM)?

Jaka jest struktura Polskiego Języka Migowego (PJM)?

Polski Język Migowy jest językiem dwustopniowym i dwuklasowym.

PJM jest dwustopniowy, ponieważ znaki migowe zbudowane są z zamkniętego zbioru mniejszych, nieposiadających znaczenia elementów tzw. parametrów, tak samo jak słowa w języku polskim zbudowane są z fonemów, które nie posiadają znaczenia.

PJM jest też system dwuklasowym, ponieważ dysponuje słownikiem i gramatyką, dzięki którym jego użytkownicy mogą wypowiadać niewymigane i niezaobserwowane wcześniej wypowiedzenia.

Innymi słowy użytkownicy polskiego języka migowego mogą komunikować się o wszystkim, o czym tylko zechcą, a ich język, śladem innych języków naturalnych, podlega ciągłym ewolucyjnym zmianom. Występują w nim regionalizmy, warianty znaków i zapożyczenia z innych języków migowych, ponieważ polski język migowy nie jest jedyną tego rodzaju osobliwością lingwistyczną.

„Ethnologue: Languages of the World” wskazuje, że obecnie na świecie jest 159 języków migowych, które należą do rodziny języków wizualno-przestrzennych.

IRJR web assets logo color
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.