Instytut Różnorodności językowej Rzeczpospolitej

Deklaracja dostępności

Wstęp

Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej irjr.pl.

Instytut nie deklaruje dostępność architektonicznej budynku, przy ul. Białostockiej 22  w Warszawie, która jest siedzibą tymczasową Instytutu, i nie jest jego własnością.

Data publikacji strony internetowej: 20.12.2024
Data ostatniej aktualizacji strony internetowej: 20.12.2024

Dostępność cyfrowa

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

Data publikacji strony internetowej: 20.12.2024
Data ostatniej aktualizacji strony internetowej: 20.12.2024

NIEDOSTĘPNE ELEMENTY I TREŚCI

  1. Część zdjęć i grafik mają opisy alternatywne, które nie opisują dokładnie tego, co prezentują te elementy (niespełnione kryterium 1.1.1 Treść nietekstowa).
  2. Pojedyncze teksty (np. opisy w stopce) nie spełniają wymagań dotyczących kontrastu (niespełnione kryterium 1.4.3 Kontrast (minimalny).
  3. Pomijanie bloków treści możliwe jest tylko poprzez nawigację po nagłówkach za pomocą czytnika ekranu. Brakuje innych sposobów pomijania bloków treści (niespełnione kryterium 2.4.1 Możliwość pomijania bloków).
  4. Część treści na stronie prezentowana jest w języku angielskim. Treści te nie posiadają odpowiedniej deklaracji językowej, co może utrudniać ich zrozumienie przez osoby korzystające z czytników ekranu (niespełnione kryterium 3.1.2 Język części).
  5. W kodzie strony występują błędy składni HTML (niespełnione kryterium 4.1.1 Poprawność kodu). Nie mają one jednak wpływu na korzystanie ze strony za pomocą technologii asystujących.

OSOBY NIESŁYSZĄCE I SŁABOSŁYSZĄCE

Do części materiałów wideo dodajemy napisy. Na stronie internetowej dostępny jest wideotłumacz  polskiego języka migowego (PJM) w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Instytutu, czyli od 8.00 do 17.00.

OSOBY NIEWIDOME I SŁABOWIDZĄCE

  1. Wiele spośród stron serwisu posiada strukturę nagłówkową, która umożliwia szybkie przejrzenie strony bez konieczności czytania jej całej treści.
  2. Zadbaliśmy o wysoki kontrast treści oraz o to, aby nawet przy dużym powiększeniu widoku wszystkie funkcje i informacje były nadal dostępne.
  3. Do materiałów graficznych, zdjęć zamieszczane są teksty alternatywne, jednak nie opisują one dokładnie tego, co prezentują te elementy.

OSOBY, KTÓRE NIE KORZYSTAJĄ Z MYSZKI

Większość informacji i funkcjonalności serwisu jest dostępnych za pomocą samej klawiatury.

  1. Użytkownicy korzystający wyłącznie z klawiatury mogą poruszać się po serwisie za pomocą klawisza Tab.
  2. Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
  3. W całym serwisie włączony jest tzw. fokus, czyli domyślne oznaczenie aktywnego linka czy pola formularza. Fokus przemieszcza się po wszystkich widocznych elementach aktywnych strony w logicznej kolejności – klawisz TAB.
  4. Kontrast tekstu do tła – dzięki temu materiały osadzone na stronie są czytelne także dla osób słabiej widzących.
  5. Staramy się pisać zrozumiałe teksty oraz formatować je w sposób zgodny z zasadami dostępności.
  6. Graficzne przeglądarki internetowe umożliwiają powiększenie lub pomniejszenie widoku wyświetlanej strony. Aby powiększyć tekst należy wybrać odpowiednią kombinację klawiszy:

Firefox, Chrome, Internet Explorer

[CTRL] oraz [+] aby powiększyć widok
[CTRL] oraz [-] aby pomniejszyć widok

Opera

[SHIFT] oraz [+] aby powiększyć widok
[SHIFT] oraz [-] aby pomniejszyć widok.

WSZYSCY UŻYTKOWNICY

Pamiętamy, że z dostępności korzystają tak naprawdę wszyscy. Dlatego dbamy również o czytelność – staramy się odpowiednio formatować teksty, w tym stosować wyróżnienia i możliwie krótkie akapity.

Dostępność architektoniczna i informacyjno-komunikacyjna

Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej nie deklaruje dostępność architektonicznej budynku przy ul. Białostockiej 22  w Warszawie, która jest siedzibą tymczasową Instytutu i nie jest jego własnością.

OPIS DOSTĘPNOŚCI

  1. Do głównego wejścia w budynku prowadzą 7-stopniowe schody.
  2. Przy drzwiach wejściowych zainstalowany jest dzwonek.
  3. Biuro Instytut znajduje się na I piętrze w budynku.
  4. Wewnątrz obiektu znajduje się winda (z napisami brajlowskimi oraz systemem fonicznym), którą można dostać się do mieszczącego się na pierwszym piętrze biura Instytut.
  5. Toaleta wynajmowana przez Instytuty nie spełnia wymogów dostępności.
  6. Portiernia budynku mieści się w korytarzu po prawej stronie od wejścia.
  7. W portierni budynku brak usługi wideotłumacza PJM.
  8. Na poręczach klatki schodowej nie zostały umieszczone tabliczki z informacją w alfabecie Braille’a.
  9. Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą wejść do budynku z psem asystującym.

DOJAZD DO INSTYTUTU

Komunikacją miejską

  1. Najbliższy przystanek – ZĄBKOWSKA (około 150 metrów). Dojazd do przystanku ZĄBKOWSKA liniami: 135, 162, 170,338.  Uwaga: dostęp do przystanków ZĄBKOWSKA za pomocą przejść dla pieszych w poziomie.
  2. Przystanek DWORZEC WILEŃSKI (około 300 metrów). Dojazd do przystanku DWORZEC WILEŃSKI liniami: 1,3,6,13,20,25,26,28120,135, 160,162, 170, 190, 338, 512. Uwaga: dostęp do przystanków DWORZEC WILEŃSKI za pomocą przejść dla pieszych w poziomie oraz schodów i wind w Metrze.
  3. METRO DWORZEC WILEŃSKI (około 300 metrów). Dojście do METRA DWORZEC WILEŃSKI za pomocą schodów i wind.

Samochodem

Ulica Białostocka jest dwukierunkowa, wzdłuż ulicy znajdują się płatne miejsca parkingowe. Przed budynkiem Białostocka 22 wydzielono dwa miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.

PLANY INSTYTUTU ZWIĄZANE Z DOSTĘPNOŚCIĄ ARCHITEKTONICZNĄ

Instytut stara się o przyznanie środków na zakup nowej siedziby. Po zakupie odpowiedniej nieruchomości wszelkie prace adaptacyjne będą wykonywane z uwzględnieniem potrzeb wszystkich odbiorczyń i odbiorców działań Instytutu.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostepnością

Masz prawo złożyć żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

W żądaniu napisz: swoje imię i nazwisko / swoje dane kontaktowe / dokładny adres podstrony, na której jest niedostępny cyfrowo element / opis problemu i sposób jego rozwiązania, który byłby dla Ciebie najlepszy. Na Twoje żądanie odpowiemy w ciągu 7 dni. Jeżeli nie będziemy mogli zapewnić dostępności strony lub jej elementu w tym terminie, poinformujemy Cię o tym. Wyznaczymy nowy termin lub zaproponujemy alternatywny sposób dostępu. Jeżeli nasz sposób zapewnienia dostępności lub zaproponowany dostęp alternatywny będą według Ciebie niewłaściwe, masz prawo złożyć skargę. Skargę możesz złożyć:

  • pocztą na adres: Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej, ul. Białostocka 22/11, 03-741 Warszawa;
  • e-mailowo: kontakt@irjr.pl.

Możesz również poprosić Rzecznika Praw Obywatelskich o interwencję w swojej sprawie. Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich:
https://www.rpo.gov.pl/pl/kategoria-tematyczna/dostepnosc-wcag

Informacja zwrotne i dane kontaktowe

Problemy z dostępnością cyfrową na tej stronie internetowej zgłoś Piotrowi Kieżunowi:

Przygotowanie deklaracji dostępności

Deklarację przygotowano na podstawie samooceny przeprowadzonej przez Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej.

Data przygotowania deklaracji: grudzień 2024.

IRJR web assets logo color
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.