Instytut Różnorodności językowej Rzeczpospolitej

Rada Programowa

O Radzie

Rada Programowa jest najważniejszym ciałem doradczym i opiniodawczym naszego instytutu. Jej członków powołuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W skład rady wchodzą przedstawiciele świata nauki i kultury, a także osoby wskazane przez Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Swoich przedstawicieli w radzie mają również Rada Języka Polskiego, Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Polski Związek Głuchych.

Kadencja członka lub członkini Rady Programowej trwa cztery lata.

Rada Tomasz Wicherkiewicz

dr hab. Tomasz Wicherkiewicz, prof. UAM (przewodniczący rady)

Językoznawca specjalizujący się w socjolingwistyce, polityce i planowaniu językowym w badaniach mniejszości oraz języków zagrożonych i mniejszościowych, w rewitalizacji i dokumentacji językowej oraz w badaniach i ochronie praw mniejszości językowych. Profesor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i kierownik Zakładu Polityki Językowej i Badań nad Mniejszościami.

Rada Adela Kozyczkowska

dr hab. Adela Kożyczkowska, prof. UG (zastępczyni przewodniczącego)

Pracuje w Uniwersytecie Gdańskim w Instytucie Pedagogiki. Prowadzi badania w paradygmacie postzależnościowym. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół antropologicznych i lingwistyczno-pedagogicznych kwestii wielojęzyczności.

Rada Nicole dolowy Rybinska

prof. dr hab. Nicole Dołowy-Rybińska

Profesor zwyczajna w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, socjolingwistka, kierowniczka wielu projektów badawczych, w tym poświęconego różnorodności językowej Polski (NCN, Sonata bis).

Rada Halina Karaś

prof. dr hab. Halina Karaś

Wykładowczyni w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, profesor zwyczajny, redaktor naczelny „Prac Filologicznych”.

Rada Jolanta Tambor

prof. dr hab. Jolanta Tambor

Językoznawczyni, propagatorka języka polskiego w świecie i języka śląskiego w Polsce i świecie. Koordynatorka polskiego zespołu w projekcie Niemiecko-polskie podobieństwa leksykalne we współczesnym śląskim etnolekcie mówionym (z Carl von Ossietzky Universität Oldenburg).

Rada Helena Duc Fajfer

dr hab. Olena Duć-Fajfer, prof. UJ

Kierowniczka Katedry Literaturoznawstwa Rosyjskiego, łemkowska badaczka i rewitalizatorka.

Rada Klosinska Katarzyna fot Leszek Zych POLITYKA

dr hab. Katarzyna Kłosińska, prof. UW (Rada Języka Polskiego)

Językoznawczyni, przewodnicząca Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Rada Tymoteusz Krol

dr Tymoteusz Król (Tiöma fum Dökter)

Adiunkt w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk oraz postdoc w Centrum Studiów Regionalnych Uniwersytetu Ostrawskiego. Socjolingwista, folklorysta i etnolog. Wilamowianin, aktywista na rzecz rewitalizacji języka wilamowskiego.

Rada Piotr Szatkowski

dr Piotr Szatkowski

Socjolingwista, doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, absolwent skandynawistyki, badacz społeczności mazurskiej.

Rada Monika Witt

dr Monika Witt, prof. PANS w Nysie

Germanistka, językoznawczyni zajmująca się pragma- i socjolingwistyką oraz glottodydaktyką. Kształci przyszłych nauczycieli języka niemieckiego jako obcego oraz jako języka ojczystego mniejszości narodowej.

Rada Michał Garncarek2

dr Michał Garncarek (Polski Związek Głuchych)

Dyrektor Centrum Edukacyjnego Migaj Naturalnie Polskiego Związku Głuchych, członek Polskiej Rady Języka Migowego przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rada Grzegorz Kuprianowicz

dr Grzegorz Kuprianowicz (Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych)

Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, dyrektor Podlaskiego Instytutu Narodowego.

Rada Monika Piszcz Czapla2

Monika Piszcz-Czapla (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji)

Prawniczka, naczelnik w Departamencie Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych w MSWiA.

Rada Bozena Skomorowska

Bożena Skomorowska (Ministerstwo Edukacji Narodowej)

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim, radca w Departamencie Kształcenia Ogólnego Ministerstwa Edukacji Narodowej.