Instytut Różnorodności językowej Rzeczpospolitej

Webinar aktualnosci

Mowa podlaska – webinar dla nauczycieli

Razem z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli zapraszamy nauczycieli z całej Polski na kolejny webinar. O mowie podlaskiej 22 maja opowie prof. Monika Kresa.

Mowa podlaska – webinar dla nauczycieli

Razem z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli zapraszamy nauczycieli z całej Polski na kolejny webinar. O mowie podlaskiej 22 maja opowie prof. Monika Kresa.

Wspólnie z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli (MSCDN) organizujemy pilotażową serię webinarów „Różnorodność językowa”, przeznaczonych dla nauczycieli z całej Polski.

Celem tych wirtualnych spotkań jest przedstawienie pedagogom problematyki różnorodności językowej. Przedmiotem kolejnych webinariów będą wybrane języki mniejszości narodowych i etnicznych oraz odmiany języka polskiego (dialekty, gwary). Webinary nie będą stricte językoznawcze. Ich treść może więc zainteresować nie tylko polonistów, ale także historyków, nauczycieli sztuk plastycznych i geografów.

Drugi webinar pt. „Mowa podlaska niejedno ma imię – Podlasie i jego różnorodność językowa” odbędzie się 22 maja (czwartek) w godz. 16.00 – 18.15 i zostanie poprowadzony przez językoznawczynię prof. Monikę Kresę.

Mowa mieszkańców Podlasia od lat jest obecna w popkulturze. Skłania do żartów i memów. Niektóre jej elementy są też wykorzystywane jako narzędzie marketingowe chociażby w nazwach podlaskich sklepów. Kilka miesięcy temu za sprawą udziału w preeliminacjach do Eurowizji piosenki zespołu z Bielska Podlaskiego, Podlasie i jego mowa stały się także przedmiotem dyskusji publicznej.

Podczas webinaru prof. Monika Kresa opowie o:

  • zróżnicowanej sytuacji historycznej, społecznej, narodowościowej i wyznaniowej Podlasia, która przekłada się na skomplikowaną sytuację językową;
  • jakimi odmianami języka mówią mieszkańcy Podlasia;
  • jakie są najważniejsze cechy gwar podlaskich i z czego wynikają;
  • jakich określeń używać w odniesieniu do tych odmian języka;
  • jak gwary podlaskie funkcjonują w dawnej i współczesnej kulturze masowej;
  • jak bez podtrzymywania stereotypów mówić o tych odmianach w szkole.

Zainteresowanych nauczycieli zachęcamy do zapisania się na webinar poprzez formularz MSCDN:

Więcej o wykładowcy

dr hab. Monika Kresa, prof. ucz. – pochodzi ze Stoczka położonego na historycznym pograniczu Mazowsza i Podlasia. Między innymi z tego powodu od początku swojej działalności naukowej bada głównie te regiony. Zajmowała się na przykład nazwami własnymi (imionami, nazwiskami i nazwami miejscowości) Stoczka, Węgrowa i okolic Ostrowi Mazowieckiej. Opracowywała gwary podlaskie na potrzeby przewodnika multimedialnego Dialektologia polska, pod redakcją Haliny Karaś. Interesuje ją także obecność innych niż ogólna odmiany polszczyzny w filmach i serialach fabularnych. Zagadnieniami stylizacji filmowej (głównie na polszczyznę kresową) zajmowała się w monografii i kilkunastu artykułach. Popularyzuje wiedzę o języku w mediach. Na Wydziale Polonistyki UW prowadzi zajęcia przede wszystkim z gramatyki historycznej języka polskiego i prostego języka.

 

prof. Monika Kresa zdjęcie

Organizatorzy:

IRJR logo screen pos col hor

 

MSCDN logo CMYK 20 lat poziom

 

 

IRJR web assets logo color
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.